Dondurucuya Taze Fasulye Nasıl Konur

  • 03 Ekim 2016
  • 1.699 kez görüntülendi.
Dondurucuya Taze Fasulye Nasıl Konur

Dondurucuya Taze Fasulye Nasıl Konur

Taze fasulye yazın en kıymetli sebzelerinden, yazın ne kadar çok yapsakta kışın da yemeden yapamıyoruz bu lezzetli sebzeyi. Taze fasulyeyi kışa saklamanın bir çok yöntemi var, konserve, kurutma ve donmuş olarak saklayabiliyoruz, bunun yanında turşuları da ayrı lezzetlidir fasulyenin.

Ben bugün size dondurucu da taze fasulyeyi nasıl saklıyorum onu anlatıcam, bir kaç yöntemi  daha var onları da anlatıcam inşaallah, ilk önce ben kendim nasıl saklıyorum dondurucuda onu yazayım…
dondurulmuş fasulye

Çok ta farklı bir yöntem kullanıyor sayılmam aslında, ben sadece fasulyeleri biraz fazla haşlıyorum, bunu neden mi yapıyorum, fasulyeyi şoklarsam veya az haşlarsam kavurmak için kullanıcam zaman tekrar haşlamak zorunda kalıyorum, bende kavurmak için daha fazla kullandığım için diriliklerini kaybedene kadar haşlıyorum ama iyice yumuşayana kadar da değil hafif diri kalıyor… Kalan diriliği de donup çözülünce kayboluyor zaten. Ve donu çözülünce hemen kavurabiliyorum. Ayrıca yemeğini yapmak için de kolaylık oluyor yemeğim daha kısa sürede pişmiş oluyor. Kısacası fasulyelerimi ayıklıyorum, kırıyorum, yıkıyorum hafif diri kalacak şekilde haşlıyorum ve geniş bir tepsi üzerine alıp dağıtarak soğumasını sağlıyorum ve iyice soğuyunca poşetleyip dipfrize yerleştiriyorum. Eğer fasulyelerinizi veya başka sebzelerinizi fotoğrafta ki gibi yassılaştırarak koyarsanız dondurucunuz da az yer kaplayacaktır.

maksimuslu-kurabiye

 

 

maxmuslu kurabiye tarifi için tıklayınız

 

 

Bu benim yöntemim gelelim diğer yöntemlere;

Fasulyelerinizi ayıklayıp kırın veya doğrayın bur da tercih sizin, yıkadıktan sonra kaynamış suya atın ve sadece 3-4 dk  haşlayıp, soğuk su dolu kaba alarak şoklayın, sıcak sudan soğuk suya alma yöntemine şoklama denir, burda ki amaç sebzenin kendi sıcaklığı ile fazla haşlanmasını önlemek , renginin yeşil kalmasını sağlamak ve vitamin değerini korumak için şoklama yöntemi en iyi yöntemlerden bitanesidir. Bu şekilde şokladıktan sonra yine poşetleyerek dondurucuya kaldırabilirisiniz.

fırında karnabahar

 

 

fırında karnabahar tarifi için tıklayınız

 

 

Gelelim diğer bir yönteme

Domatesli Fasulye Derin Dondurucuya Nasıl Konulur

 

 

Tariflerimi FACEBOOK ve İNSTAGRAM dan da takip edebilirsiniz.

En yani tariflerimin mail adresinize gelmesi için siteye ücretsiz abone olunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ