Vişne Reçeli Nasıl Yapılır

  • 09 Ağustos 2017
  • 1.825 kez görüntülendi.
Vişne Reçeli Nasıl Yapılır

Vişne Reçeli Nasıl Yapılır

Ne güzel bir meyve vişne dimi ne çok kullanıyoruz tatlılarımız da keklerimiz de.  Vişne reçeli en vazgeçilmez reçellerden bir tanesi, her evde sevilir gerçekten. Kahvaltı dediğin reçelsiz olmaz, reçellerin  içinde de vişne reçeli olmalı mutlaka. O zaman ne yapıyoruz vişne reçeli mutlaka yapıyoruz.

Ama vişne reçeli yaparken vişnenin çekirdeklerini düzgünce çıkarmak lazım, parçalanmış vişnelerden reçel yapmak istemeyiz dimi, bunun için bir kaç yöntem var tabiki ama en kolay yöntem pipet yöntemi bence pipet ile nasıl vişne çekirdeği çıkartılır bu videoda

VİŞNE REÇELİ

Vişne Reçeli için gerekli malzemeler;

  • 2 kg vişne
  • 2 kg toz şeker
  • Bir  limonun suyu
  • vişne reçeli

Vişne Reçeli’ nin yapılışı;

  • Vişneleri yıkayıp, saplarını ve çekirdeklerini temizleyin,(çekirdeklerini Vişnelerin şeklini bozmadan çıkarabilmek için bu videoya bakabilirsiniz), kaynatacağınız tencereye temizlenmiş vişneleri alıp şekerin tamamını üzerine dökün, bu şekilde buz dolabında 24 saat (1 gün) bekletin.
  • Bir gün buzdolabında beklemiş vişneleri orta hararetli ateşte pişmeye bırakın, sık sık kontrol edin, ocağın altı fazla gelirse biraz daha kısın ki taşmasın, kıvamını bulana kadar kaynatın her vişne farklı olabilir o yüzden süre veriyorum, 15- 20 dk kaynadıktan sonra ara ara kıvamını kontrol ederek istediğiniz kıvamı bulun, peki bunu nasıl yapacaksınız?
  • Düz bir tabağa kaynamakta olan reçelin suyundan tabağın dibini örtecek kadar alın ve bu tabağı buzdolabında soğutun, zaten kısa sürede soğuyacaktır, soğumuş reçelin kıvamını parmağınızla ortadan ikiye çizerek kontrol edin, eğer reçel hızlıca birleşiyorsa kıvamı olmamış demektir,eğer yavaşça birleşiyorsa kıvamı olmuş demektir, yine de siz daha kıvamlı veya istediğiniz kıvamı bulmuşsanız tamamdır.
  • Bu şekilde kıvamı bulacaksınız, kıvamını bulduktan sonra limon suyunu ekleyip 1-2 dk daha kaynatıp reçelin altını kapatmadan, sıcakken ve bir taraftan kaynamaya devam ederken kavanozlara doldurun ve kenarlarını nemli bez ile silip hiç kullanılmamış yeni kapakla ağzını sıkıca kapatın ve bez bir örtünün üzerine ters kapatın, bütün kavanozları yan yana dizin, biten kavanozların üzerine başka bir bez örtüp bir günde bu şekilde  bekletin, artık reçelleriniz kışa hazır, siz kapağını açana dek hiç bir şey olmayacaktır…. Afiyet olsun

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ