Maydanoz Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

  • 21 Ağustos 2017
  • 2.701 kez görüntülendi.
Maydanoz Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Maydanoz Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Özellikle salatalarımızın, yemeklerimizin ve daha mutfakta bir çok lezzetli tarifin en vazgeçilmez aroma vericisi, lezzet vericisi maydanoz lezzete lezzet katarken vücudumuza da inanılmaz faydalar sağlıyor. Yaz kış mutfağımızdan eksik edemediğimiz maydanoz. İyiki de eksik etmiyoruz, onsuz olur mu ya hu…

Maydanozu elimizin altından eksik etmiyoruz ama yinede derin dondurucu da bulundurmak şart 👍 çünkü bazen o kadar çok tüketiyoruz ki hemencecik bitiyor. O yüzden mutlaka derin dondurucu da bulundurmalıyız.

Derin dondurucuda maydanoz nasıl saklanır püf noktalarına geçmeden önce müthiş faydaların dan biraz bahsetmek istiyorum arkadaşlar.

Maydanoz tam bir antioksidan zengini ve vitamin, minarel deposu. Lif zengini de olan maydanoz diyet yaparken en vazgeçilmez yeşillik 👍 Maydanoz bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücuttaki ödemi atıyor, kan şekerini düşürüyor, kalp hastalıklarına ve kansere iyi geliyor, diş ve diş eti hastalıklarına iyi geliyor, idrar söktürüyor bunlar en bilindik faydaları ama daha birçok faydası daha var.

Ben şimdi çok uzatmadan konuya girmek istiyorum artık.Maydanoz Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Maydanoz Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

  • Derin dondurucuya derin dondurucuya maydanoz koyacaksınız, öncelikle derin dondurucu için özel üretilmiş hava geçirmeyen saklama kaplarından almanızı tavsiye ederim. Çünkü derin dondurucuda saklayacağınız maydanoz bir kerede bitmeyecek bir şey olduğu için ağzını süreli açıp kapatmak zorunda kalacaksınız. Bu işlemin kolaylaştırmak ve sürekli açılıp kapanan hava ile temas eden maydanozu daha sağlıklı saklayabilmek için bunun gerekli olduğunu düşünüyorum.
  • Derin dondurucuya koyacağınız kadar maydanozu ayıklayın ve iki üç kez soğuk su ile  yıkayın. En son suyuna biraz sirke ilave edip 5-10 dakika bekletin ve süzün. Bu süre 10 dakikayı geçmemeli çünkü içine fazla suyu hızlı çeken yeşil sebzeleri uzun süre suda tutmak vitamin kaybına neden olacaktır.
  • Süzgece aldığınız maydanozların suyu iyice süzülene kadar bekletin. Daha sonra temiz bir bez üzerine serin ve tamamen kurumasını bekleyin. Maydanozlarınızı ıslak bir şekilde derin dondurucu ya koyarsanız buz tutacaktır ve kullanımı zor olacaktır.
  • Tamamen kuruyan maydanozlarınızı doğrayın. Derin dondurucu için uygun bir saklama kabına bastırarak yerleştirin. Kapağını sıkıca kapatın ve derin dondurucuya kaldırın. Dilediğiniz zaman çıkarıp ihtiyacını olanı saklama kabının içinden alın ve tekrar kapağını sıkıca kapatın ve derin dondurucuda saklamaya devam edin. Bu şekilde uzun süre derin dondurucu da maydanozu saklayabilirsiniz. İyi günlerde sağlıkla tüketin inşâallah 👍

Tariflerimi FACEBOOK ve İNSTAGRAM dan da takip edebilirsiniz.

En yeni tariflerimin mail adresinize gelmesi için siteye ücretsiz abone olunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ